OLEJ LNIANY – NAJZDROWSZY OLEJ ROŚLINNY

Wiesz, że w 2005 roku len został ogłoszony rośliną leczniczą? Pozyskiwany z niego olej posiada ogromną wartość i właściwości zdrowotne. Olej lniany stosowany był już w czasach starożytnych przez najsłynniejszego lekarza tamtych czasów Hipokratesa. Już wtedy wiedziano, że len regeneruje każdą komórkę w organizmie, a to za sprawą m.in. kwasu tłuszczowego omega-3. Kwasy omega-3 są niezbędne do budowy i funkcjonowania błony komórkowej i do zachodzenia procesów biochemicznych wewnątrz komórek. Nadto olej lniany nie powoduje żadnych skutków ubocznych, zatem odpowiedni jest absolutnie dla każdego, szczególnie dla kobiet w ciąży i karmiących. W przypadku różnych chorób tj. chorób serca, stwardnienia tętnic, udaru mózgu, cukrzycy olej lniany daje świetne rezultaty. Należy także dodać, że ów olej stanowi najwyższą równowagę kwasów tłuszczowych w stosunku do innych tłuszczy roślinnych, ponieważ stosunek omega-3 do omega-6 wynosi 1 do 1.

                Prostym i smacznym sposobem spożywania większej ilości oleju lnianego jest pasta Budwigowa - osobiście ją uwielbiam. Oprócz tego olejem można przyprawiać wszelkie dania, od sałatek, po kanapki, warzywa, dania główne. Należy pamiętać, aby olej lniany stosować na zimno i przechowywać zawsze w lodówce, nawet jeśli jeszcze nie został otwarty.

PASTA BUDWIGOWA

Wymieszaj twaróg ze sporą ilością oleju lnianego, dopraw solą i pieprzem. Opcjonalnie możesz urozmaicać pastę ulubionymi dodatkami np. posiekanymi pomidorkami suszonymi, oliwkami, awokado, kurkumą, słodką papryką, rukolą i innymi ziołami. Smacznego!

Olej lniany najwyższej jakości znajdziesz w naszym sklepie Zapraszamy

https://eko-farma.pl/OLEJ-LNIANY-TLOCZONY-NA-ZIMNO-BIO-100-ml-DARY-NATURY-p1627